czwartek, 28 lutego 2013

Nazwy węzłów w Polsce - Autostrada A1

Tak jak napisałem w informacji o mnie to co mnie najbardziej interesuje to oznakowanie dróg. Kilka lat tamu po tym jak zobaczyłem że węzeł koło Łodzi ma się nazywać Wrocław, wysłałem do GDDKiA moją tabelę z nazwami węzłów. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Większość nazw węzłów przyjęła ludzką twarz. jednak nie wszędzie udało się zrobić to jak należy. Część nazw została po staremu a w niektórych GDDKiA całkowicie się pogubiła. Przedstawiam moją tabelę z nazwami węzłów. Zasada nazywania jest taka: Nazywami węzły od najbliższego dużego znaczącego miasta w następującej hierarchi:
- miasto wojewódzkie;
- miasto powiatowe;
- inne miasto;
Jeśli obok miasta występuje kilka węzłów to w 1 kolejności wykorzystujemy położenie geograficzne np Wschód, Północ itp. Jeśli to nie wystarczy to w nazwie węzła dodajemy nazwę dzielnicy lub miejsce charakterystyczne. 

Tak jak widać w tabeli. Oprócz nazwy węzła uważam że powinien być numer węzła. Kierowca jadąc np z Gdańska do Bytomia będzie widział po kolei jak mu uciekają numery węzłów i łatwo zauważy kiedy będzie się zbliżał do węzła nr 38. Węzły należy rozróżnić na 2 rodzaje. Węzły gdzie krzyżuje się autostrada z drogami krajowymi, wojewódzkimi i lokalnymi trzeba oznaczyć takim symbolem:


A węzły gdzie autostrada krzyżuje się z inną autostradą lub drogą ekspresową takim symbolem. 


Symbol taki ma pokazywać range węzła. Obecnie każdy węzeł w Polsce obojętnie czy autostrada krzyżuje się z drogą lokalną (Węzeł Gorzyce) czy z autostradą A2 (Łódź Północ) ma taki sam symbol węzła co jest głupotą. 


8 komentarzy:

 1. W pełnie sie zgadzam z sugestią i uwagami. Często jeżdze po Polsce i zdarza mi sie zgubić drogę ze względu na kiepski system oznakowania dróg (zwłaszcza na drogach dwu lub trzy cyfrowych). System ten jest nie konsekwentyny. Jak ma sobie poradzić zagraniczny turysta który chciałby sie sprawnie poruszać w tym kraju???

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecne nazwy węzłów A1 od węzła Piekary na południe
  węzeł Bytom
  węzeł Zabrze Pólnoc
  węzeł Zabrze Zachód
  węzeł Gliwice wschód
  węzeł Sośnica
  węzeł Knurów
  węzeł Dębieńsko
  węzeł Rybnik
  węzeł Żory
  węzeł Świerklany
  węzeł Mszana
  węzeł Gorzyce
  tak jest na teraz napewno

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Tabelka chyba do poprawy - aktualizacji. Wiele Twoich propozycji ma już odzwierciedlenie w rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli to Pan jest odpowiedzialny za to szkodliwe i ohydne nazewnicwto węzłów! Pólnoc, Południe, zachód, Wschód, czy ktoś ma jakąś niezdrową fascynację tym typem nazewnictwa? Co za różnica czy węzeł nazywa sie np Sójki? dlaczego włąściwie ma sie nazyweać Kutno? Bo ktoś nie ma mapy ani GPSa o Kutnie kiedyś słyszał a o Sójkach nie? A co z osobami, które nie słyszały o Kytnie ale słyszały o Łodzi? Dla nich powinna bć nazwa Łódź Bardzo Daleka Północ? Węzeł leży na terenie konkretnej miejscowości I taka powinien mieć nazwę. Jakim prawem jakiś samozwańczy usurpator jak Pan narzuca zmianę nazw gde facto geograficznych? Zeby było wygodniej panu lub mitycznych "zagranicznym turystom" I co przeszkadzają panu nazwy ttypu Kutno Sójki Po co ta idiotoczna Pólnoc Południe Po co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem autorem tych nazw ponieważ nie pracuję w GDDKiA ani dla nich. Natomiast wysłałem im kiedyś moją tabelkę i wiele z moich nazw uwzględnili. Nie rozumiem jak nazwa dużego miasta może być szkodliwa dla kogoś ? Rozumiem że jest Pan z okolic Kutna dlatego jest Panu żal nazwy Sójki. Wyjaśniam - dla przeciętnej osoby (dla 99% społeczeństwa) nazwa Sójki jak to miało być pierwotnie nie mówi nic. Natomiast nazwa Kutno Północ jak najbardziej dla większości osób mówi i to dużo. Takich przypadków jest setki. Czy jak Pan pojedzie na 2 koniec Polski to woli Pan zjechać na węźle Brzozówka czy Tarnów Północ ?

   Usuń
 5. 22 to nie jest Nowosolna Brzeziny tylko Rokicińska Andrzejów

  OdpowiedzUsuń
 6. "Piotrków Trybunalski Zachód" - to prawie jak ulica "Zdobywców Wału Pomorskiego"! Nazwa za długa!

  OdpowiedzUsuń